Minnesota

General Grand Chapter Officers

1880-1883

M Louise Lewis

Worthy Grand Adah

1883-1886

A A Palmer

Worthy Grand Martha

1889-1892

Mary E Cooper

Worthy Grand Ruth

1892-1895

Louise E Jacoby

Worthy Grand Electa

1895-1898

Nathaniel A Gearhart

Right Worthy Associate Grand Patron

1898-1901

Nathaniel A Gearhart

Most Worthy Grand Patron

1898-1901

Alfred G Pinkham

Worthy Grand Chaplain

1904-1907

Ida M Brown

Worthy Grand Warder

1907-1910

Elmer C Patterson

Worthy Grand Sentinel

1919-1922

Albert H Turrittin

* Right Worthy Grand Trustee

1928-1931

Marguerite V Dunn

Worthy Grand Ruth

1931-1934

Marguerite V Dunn

Right Worthy Grand Trustee

1934-1937

Marguerite V Dunn

Right Worthy Associate Grand Conductress

1937-1940

Marguerite V Dunn

Right Worthy Grand Conductress

1940-1943

Marguerite V Dunn

Right Worthy Associate Grand Matron

1946-1949

Jane C Todd

Right Worthy Grand Trustee

1947-1949

Lulu M Priester

Worthy Grand Ruth

1967-1970

M Josephine Ruhsam

Worthy Grand Ruth

1970-1973

M Josephine Ruhsam

Right Worthy Grand Trustee

1973-1976

M Josephine Ruhsam

* Right Worthy Grand Trustee

1976-1979

M Josephine Ruhsam

Right Worthy Associate Grand Conductress

1979-1982

M Josephine Ruhsam

Right Worthy Grand Conductress

1985-1988

Pat Rasmusson

Worthy Grand Martha

1988-1991

Pat Rasmusson

Right Worthy Grand Trustee

1991-1994

Pat Rasmusson

Right Worthy Grand Trustee

1994-1997

Pat Rasmusson

Right Worthy Associate Grand Conductress

1997-2000

Pat Rasmusson

Right Worthy Grand Conductress

2000-2003

Pat Rasmusson

Right Worthy Associate Grand Matron

2003-2006

Pat Rasmusson

Most Worthy Grand Matron

2003-2006

Jo A Bornholdt

Worthy Grand Electa

Nathaniel A Gearhart

MWGP

1898-1901

Patricia Rasmusson

MWGM

2003-2006

General Grand Chapter Committee Members

2000-2003

Glen Carlson

Ambassador Taiwan & Republic of China

2000-2003

David Mattson

Credentials Committee

2000-2003

Jo Bornholdt

Eastern Star Journal, Co- & Editor

2000-2003

Gerald R Jones

International Peace Gardens Committee

2000-2003

Mary Felton

International Temple Committee

2000-2003

Jane Larson

Parliamentarian

2000-2003

Carole Schrade

IRGA 1st VP

2003-2006

Don E Carlson

Cancer Committee

2003-2006

Margie A Hatling

Charters Committee

2003-2006

Billie-Claire Errico

* Credentials Committee,

2003-2006

Sally Johnson

Distribution Committee

2003-2006

Jo A Bornholdt

* Eastern Star Journal & Editor

2003-2006

Mary A Hanson

Education Committee

2003-2006

Curt E Anderson

Fraternal Relations Committee

2003-2006

Josephine M Ferguson

International Peace Gardens Committee

2003-2006

Donald C Pollock

International Temple Committee

2003-2006

Doug C Steele

International Temple Committee

2003-2006

Keith A Kennedy

Knights Templar Eye Foundation

2003-2006

Dewey R Peterson

Membership Committee

2003-2006

Donna M Erickson

* Registration Committee

2003-2006

Rita S Glazebrook

Ritual Committee

2003-2006

Jim Johnson

Scottish Rite Charities Committee

2003-2006

Leo E Luettjohann

Shriner's Hospital Committee

2003-2006

Maraline J Kelling

Unfinished Business Committee

2003-2006

Marilyn L Carlson

Ambassador Southern Italy

2003-2006

Mary E Felton

Ambassador Japan & Okinawa

2003-2006

Bob Delorey

Ambassador New Jersey

2003-2006

Mary E Felton

Vision Team West

2003-2006

Virginia M Vandervest

Visioneer

2003-2006

CJ Braise

* Martha Star

2006-2009

Jeanne Castle

Ambassador Brazil

2006-2009

Andrew Nesvik

Cancer Committee

2006-2009

Joyce McCurdy

Red Book Revision Committee

2006-2009

Linda Wright

Visionary Upper Midwest

2006-2009

John Cook

Visionary

2006-2009

Sandra Jean Knoke

Friend of the Feather

2009-2012

David MacPherson

Educational Committee

2009-2012

Helen Johnson

ESTARL Committee

2009-2012

Ellen "Ellie" Caufman

Membership Committee

2009-2012

Dick McGinnis

Service Dog Committee

2012-2015

Sue Bay

Alzheimer's Committee

2012-2015

Russell Trout

Cancer Committee

2015-2018

Doris Korthof

Cancer Committee

2015-2018

Glen Carlson

Distribution Committee

2015-2018

Roger Schmid

Eastern Star Journal Committee

2015-2018

Barbara Brihn

Registration Committee

2015-2018

Ralph Johansen

Ritual Committee

2015-2018

Dick McGinnis

Service Dog Committee

2018-2021

Jim Morris

Public Relations Committee

2018-2021

Donna Hanley

Registration Committee

2018-2021

Tracy Keeling

Service Dogs Committee

2018-2021

Faye Swanstrom

MWGM Campfire Friend

* Chairman