Florida

General Grand Chapter Officers

1910-1913

Cora R Franz

Worthy Grand Electa

1913-1916

Cora R Franz

Right Worthy Associate Grand Conductress

1916-1919

Cora R Franz

Right Worthy Grand Conductress

1919-1922

Cora R Franz

Right Worthy Associate Grand Matron

1922-1925

Cora R Franz

Most Worthy Grand Matron

1922-1925

Annie Schneider

Worthy Grand Marshal

1934-1937

Mamie Lander

Right Worthy Grand Trustee

1937-1940

Mamie Lander

Right Worthy Associate Grand Conductress

1940-1943

Mamie Lander

Right Worthy Grand Conductress

1943-1946

Mamie Lander

Most Worthy Grand Matron

1946-1973

Mamie Lander, PMWGM

Right Worthy Grand Secretary

1958-1961

Marion Neeb

Worthy Grand Martha

1961-1964

Frances Keisling

Worthy Grand Electa

1964-1967

Esther Bush

Worthy Grand Esther

1970-1973

Verna Bullard Brice

Worthy Grand Adah

1994-1997

Doris Wills

Worthy Grand Electa

2000-2003

Helen J Westmoreland

Right Worthy Grand Trustee

2003-2006

Helen J Westmoreland

* Right Worthy Grand Trustee

2006-2009

Helen J Westmoreland

Right Worthy Associate Grand Conductress

2009-2012

Helen J Westmoreland

Right Worthy Grand Conductress

2012-2015

Helen J Westmoreland

Right Worthy Associate Grand Matron

2015-2018

Helen J Westmoreland

Most Worthy Grand Matron

2015-2018

Joy Feit

Worthy Grand Marshal

2015-2018

Tammy Clawson

Worthy Grand Martha

Cora Reynolds Franz

MWGM

1922-1925

Mamie Landers

MWGM

1943-1946

Helen J Westmoreland

MWGM

2015-2018

General Grand Chapter Committee Members

2000-2003

Doris Willis

Ambassador Colombia & Panama

2000-2003

Russell D Woodard

ESTARL Committee

2000-2003

Robert D Fiedler

International Temple Committee

2000-2003

Ina Fronz Baumgardner

Unfinished Business Committee

2003-2006

Burton G Brim

* Charters Committee

2003-2006

John L Peters, Sr

Endowment Committee

2003-2006

Pauline L Bennett-Hornbeck

Youth Committee

2003-2006

Delores "Dee" J Laird

Visioneer

2003-2006

Joan Gilmore

Martha Star

2006-2009

Marion Walsingham

Cancer Committee

2006-2009

James Lambert

Credentials Committee

2006-2009

Audry Cleland

Education Committee

2006-2009

Joy Feit

Ambassador Northern Italy

2006-2009

Patricia Williams

Visionary

2006-2009

Carol M Patterson Davis

Friend of the Feather

2009-2012

Tammy Clawson

Ambassador to Aruba

2009-2012

Beverly J Newton

Benevolence Committee

2009-2012

Gary H Blanton

Knights Templar Charities Committee

2009-2012

Robert Welch

Service Dog Committee

2012-2015

Charles Denman

Community Service Committee

2012-2015

Judy Wilson

Credentials Committee

2012-2015

Joy Feit

* Registration Committee

2012-2015

William Cook

Shriner's Charities Committee

2015-2018

Liliana Muniz

Ambassador to Columbia

2015-2018

Marion Walsingham

Ambassador to Hawaii

2015-2018

Charlene L Williams

Ambassador to Taiwan

2015-2018

Jim McCann

Ambassador to New Jersey

2015-2018

Beverly J Newton

Ambassador to Philippines, Luzon

2015-2018

Sylvia Morrow

Cancer Committee

2015-2018

George Benham

Ambassador to Columbia

2015-2018

James E Lambert

Community Service Committee

2015-2018

Dale Meadows

* Credentials Committee

2015-2018

Lillian W Richburg

Credentials Committee

2015-2018

Robert A Lundy

ESTARL Committee

2015-2018

Carl E Hargrove

* Membership Committee

2015-2018

Margaret Nathurst

Regenerative Medicine Committee

2015-2018

W D Gus Green

* Ritual Committee

2015-2018

Richard Daniel

Scottish Rite Charities Committee

2015-2018

Coy J Beasley

Shriner's Charities Committee

2015-2018

Patricia J Williams

Support for First Responders Committee

2015-2018

Floye S Hylsop

* Unfinished Business

2015-2018

Lora Mae Kraynick

* Florida Decoration Committee

2015-2018

Lois A Casaccia

* Florida Finance Committee

2015-2018

Lois Anne Wolfe

Co-* Florida Finance Committee

2015-2018

Kalana "Lana" Weeks

Personal Secretary to the MWGM

2015-2018

Marilyn S Lambert

IGRA, President

2015-2018

Joe Earnhardt

* Property Committee

2015-2018

Billy G Williams

Co-* Property Committee

2015-2018

Grace Spivey

* Social Events Committee

2015-2018

Michael H Feit

* Florida Triennial Assembly

2015-2018

Donna L Schrock

* Vendor Committee

2015-2018

Dayle L Schrock

Webmaster

2015-2018

Fernando Muniz

Deputy to the MWGM for Columbia

2015-2018

Elaine Brandl

Hummingbirds of the MWGM

2015-2018

Delores C Erue

Hummingbirds of the MWGM

2015-2018

Dorothy M Fiedler

Hummingbirds of the MWGM

2015-2018

Elaine Howell

Hummingbirds of the MWGM

2015-2018

Linda M Leibowitz

Hummingbirds of the MWGM

2015-2018

Wanda Mitchell

Hummingbirds of the MWGM

2015-2018

Sylvia Olson

Hummingbirds of the MWGM

2015-2018

Wanda Ray

Hummingbirds of the MWGM

2015-2018

William M "Mickey" Brown

Eagles of the MWGP

2015-2018

Dayle L Schrock

Eagles of the MWGP

2018-2021

Judy Covey

* By-Laws Committee

2018-2021

Joann Green

* Eastern Star Journal

2018-2021

Harriette Peebles

Registration Committee

2018-2021

Carl Hargrove

Service Dogs Committee

2018-2021

Holly Abbott

MWGM Camp Fire Friend

* Chairman